Erbjudande Köp 3 år — få 6 månader extra utan kostnad  ·  7 dagars riskfri garanti
Guide

Svenskar i NHL 2026/27

Svenskar i NHL 2026/27: alla 73 svenska utespelare och 8 målvakter med lag, mål och poäng. William Nylander leder. Uppdateras varje morgon.

73 svenska utespelare och 8 svenska målvakter har spelat i NHL säsongen 2026/27. Här är alla, sorterade efter poäng. Listan uppdateras varje morgon.

Svenska utespelare

SpelareLagPosMMålAssPoäng
William NylanderToronto Maple LeafsHögerforward1381018
Elias PetterssonVancouver CanucksCenter134913
Leo CarlssonAnaheim DucksCenter1131013
Erik KarlssonPittsburgh PenguinsBack1211112
Mika ZibanejadNew York RangersCenter133811
Filip ForsbergNashville PredatorsVänsterforward112911
Elias LindholmBoston BruinsCenter124610
Joel Eriksson EkMinnesota WildCenter133710
Jesper BrattNew Jersey DevilsVänsterforward112810
Jonathan LekkerimäkiVancouver CanucksHögerforward13459
Lucas RaymondDetroit Red WingsVänsterforward11369
Ivar StenbergSan Jose SharksVänsterforward12369
Viktor ArvidssonDetroit Red WingsVänsterforward11448
Adrian KempeLos Angeles KingsHögerforward9358
Linus KarlssonVancouver CanucksCenter13358
Noah ÖstlundBuffalo SabresCenter11358
Gabriel LandeskogColorado AvalancheVänsterforward12437
Pontus HolmbergTampa Bay LightningHögerforward11336
Philip BrobergSt. Louis BluesBack11246
Anton FrondellChicago BlackhawksCenter11156
Victor OlofssonVegas Golden KnightsVänsterforward4415
Simon HolmströmNew York IslandersHögerforward11415
Jesper BoqvistNew Jersey DevilsCenter9325
Emil HeinemanNew York IslandersVänsterforward11235
Liam ÖhgrenVancouver CanucksVänsterforward12235
Rasmus AnderssonVegas Golden KnightsBack13235
Jonatan BerggrenSt. Louis BluesHögerforward11235
Rasmus DahlinBuffalo SabresBack8235
Rickard RakellPittsburgh PenguinsHögerforward12235
William KarlssonVegas Golden KnightsCenter13235
Fabian ZetterlundOttawa SenatorsVänsterforward12145
Kevin StenlundUtah MammothCenter12145
Adam WilsbyNashville PredatorsBack11055
Adam EdströmNashville PredatorsCenter11404
Nils HöglanderNashville PredatorsVänsterforward11314
Elias PetterssonVancouver CanucksBack13314
Victor EklundNew York IslandersHögerforward11314
Victor HedmanTampa Bay LightningBack10224
Hampus LindholmBoston BruinsBack12134
Anton JohanssonDetroit Red WingsBack11134
William WallinderDetroit Red WingsBack6213
Filip HallanderPittsburgh Penguins, Edmonton OilersCenter8123
Mattias EkholmEdmonton OilersBack10123
Tom WillanderVancouver CanucksBack13033
Nils LundkvistDallas StarsBack11033
Alexander WennbergSan Jose SharksCenter9033
Jonas BrodinMinnesota WildBack13033
William EklundOttawa SenatorsVänsterforward4112
Mikael BacklundCalgary FlamesCenter8112
Gustav ForslingFlorida PanthersBack11112
Isak RosénWinnipeg JetsHögerforward11112
Erik GustafssonLos Angeles KingsBack7112
Adam LarssonSeattle KrakenBack12022
Emil AndraeColumbus Blue JacketsBack5022
Marcus PetterssonNew York RangersBack13022
Timothy LiljegrenWashington CapitalsBack10101
Oliver Ekman-LarssonToronto Maple LeafsBack13011
Theo LindsteinSt. Louis BluesBack4011
Alexander HoltzVegas Golden KnightsHögerforward2011
Otto StenbergSt. Louis BluesCenter3011
Axel Sandin-PellikkaDetroit Red WingsBack7011
Albert JohanssonDetroit Red WingsBack11011
Elmer SöderblomPittsburgh PenguinsVänsterforward6011
André LeeLos Angeles KingsVänsterforward7011
Oskar BäckDallas StarsCenter7011
Adam EngströmMontréal CanadiensBack5000
Helge GransPhiladelphia FlyersBack1000
Carl GrundströmPhiladelphia FlyersHögerforward5000
Viggo BjörckWinnipeg JetsCenter11000
André BurakovskyOttawa SenatorsVänsterforward6000
Elias SalomonssonWinnipeg JetsBack1000
Andreas EnglundDetroit Red WingsBack6000
Felix Unger SörumCarolina HurricanesHögerforward3000

Svenska målvakter

MålvaktLagMVRäddn. %Insl. mål/match
Jesper WallstedtMinnesota Wild11791,82,08
Linus UllmarkOttawa Senators8794,51,33
Jacob MarkströmFlorida Panthers6389,72,21
Dennis HildebyTampa Bay Lightning3288,52,98
Jonas JohanssonOttawa Senators1185,74,03
Samuel ErssonOttawa Senators5083,54,59
Anton ForsbergLos Angeles Kings4089,42,48
Arvid SöderblomChicago Blackhawks2082,04,58

Svenskarna i siffror

Lagen med flest svenskar

Detroit Red Wings (7), Vancouver Canucks (6), Ottawa Senators (6). Varje lagsida har en lista över lagets svenskar och vilken tid matcherna går.

Hela poängligan finns på NHL:s poängliga.

Var sänds NHL?

Viaplay visar de flesta NHL-matcherna i Sverige och NHL ingår i Viaplay Medium. Disney+ har 160 matcher i grundserien och 20 i slutspelet. Nattens matcher med svensk tid finns på NHL idag och i natt.

Hockey hos PrimeNordTV

Hos PrimeNordTV ingår sportkanalerna i alla paket, tillsammans med 34 000+ livekanaler och 200 000+ filmer och serier. Paketen kostar från 349 kr för 3 månader, utan bindningstid och med 7 dagars pengarna-tillbaka-garanti. Se alla paket.

Källor

Relaterade sidor

Vanliga frågor

73 utespelare och 8 målvakter har spelat säsongen 2026/27.
William Nylander med 18 poäng.
Detroit Red Wings med 7 svenska spelare.

Jämför med PrimeNordTV

Från 349 kr för 3 månader. Inga månadsavgifter, 7 dagars garanti.

Se alla paket →