Erbjudande Köp 3 år — få 6 månader extra utan kostnad  ·  7 dagars riskfri garanti
Guide

NHL poängliga 2026/27

NHL poängliga 2026/27: topp 50 på poäng och topp 10 på mål, med svenskarna markerade. Connor McDavid leder. Uppdateras varje morgon.

Här är NHL:s poängliga 2026/27, de 50 spelare som har gjort flest poäng (mål plus assist). Svenska spelare är markerade med 🇸🇪. Connor McDavid leder med 33 poäng. Listan uppdateras varje morgon.

Poängligan

PlatsSpelareLagMMålAssPoäng
1Connor McDavidEdmonton Oilers1182533
2Leon DraisaitlEdmonton Oilers11121123
3Kirill KaprizovMinnesota Wild1313821
4Evan BouchardEdmonton Oilers1171421
5Nathan MacKinnonColorado Avalanche1271421
6Auston MatthewsToronto Maple Leafs1391019
7Jack EichelVegas Golden Knights1361319
8William Nylander 🇸🇪Toronto Maple Leafs1381018
9Sebastian AhoCarolina Hurricanes1371118
10David PastrnakBoston Bruins1271017
11Tim StützleOttawa Senators128816
12Martin NecasColorado Avalanche1261016
13Matthew TkachukFlorida Panthers1241216
14Quinn HughesMinnesota Wild1331316
15Adam FoxNew York Rangers1301616
16Alexis LafrenièreNew York Rangers139615
17Mark StoneVegas Golden Knights138715
18Macklin CelebriniSan Jose Sharks1051015
19Clayton KellerUtah Mammoth1241115
20Artturi LehkonenColorado Avalanche1210414
21Steven StamkosNashville Predators117714
22Mikko RantanenDallas Stars116814
23Kirill MarchenkoToronto Maple Leafs136814
24Nikita KucherovTampa Bay Lightning1141014
25Mikhail SergachevUtah Mammoth1231114
26Brandon HagelTampa Bay Lightning117613
27Nick SchmaltzUtah Mammoth127613
28Jason RobertsonDallas Stars115813
29Elias Pettersson 🇸🇪Vancouver Canucks134913
30Leo Carlsson 🇸🇪Anaheim Ducks1131013
31Jackson BlakeCarolina Hurricanes1321113
32Kyle ConnorWinnipeg Jets119312
33Drake BathersonOttawa Senators127512
34Brady TkachukFlorida Panthers127512
35Jake GuentzelTampa Bay Lightning117512
36Vasily PodkolzinEdmonton Oilers117512
37Alex DeBrincatDetroit Red Wings116612
38Ryan O'ReillyNashville Predators116612
39Andrei SvechnikovCarolina Hurricanes136612
40Nick SuzukiMontréal Canadiens95712
41Jack RoslovicToronto Maple Leafs135712
42Easton CowanToronto Maple Leafs135712
43Bo HorvatNew York Islanders115712
44Jack HughesNew Jersey Devils113912
45Mitch MarnerVegas Golden Knights1121012
46Seth JonesFlorida Panthers1211112
47Erik Karlsson 🇸🇪Pittsburgh Penguins1211112
48Roman JosiNashville Predators1111112
49Logan StankovenCarolina Hurricanes138311
50Jack QuinnBuffalo Sabres116511

Flest mål

SpelareLagMål
Kirill KaprizovMinnesota Wild13
Leon DraisaitlEdmonton Oilers12
Artturi LehkonenColorado Avalanche10
Auston MatthewsToronto Maple Leafs9
Alexis LafrenièreNew York Rangers9
Kyle ConnorWinnipeg Jets9
Connor McDavidEdmonton Oilers8
William Nylander 🇸🇪Toronto Maple Leafs8
Tim StützleOttawa Senators8
Mark StoneVegas Golden Knights8

4 av de 50 spelarna i listan är svenskar. Bästa back är Evan Bouchard med 21 poäng. Kirill Kaprizov har gjort flest mål, 13 stycken.

Bästa svensk just nu är William Nylander med 18 poäng. Alla svenskar finns på svenskar i NHL.

Var sänds NHL?

Viaplay visar de flesta NHL-matcherna i Sverige och NHL ingår i Viaplay Medium. Disney+ har 160 matcher i grundserien och 20 i slutspelet. Nattens matcher med svensk tid finns på NHL idag och i natt.

Hockey hos PrimeNordTV

Hos PrimeNordTV ingår sportkanalerna i alla paket, tillsammans med 34 000+ livekanaler och 200 000+ filmer och serier. Paketen kostar från 349 kr för 3 månader, utan bindningstid och med 7 dagars pengarna-tillbaka-garanti. Se alla paket.

Källor

Relaterade sidor

Vanliga frågor

Connor McDavid med 33 poäng.
William Nylander, som har 8 mål och 10 assist.
Ett mål och en assist ger en poäng var.

Jämför med PrimeNordTV

Från 349 kr för 3 månader. Inga månadsavgifter, 7 dagars garanti.

Se alla paket →